Kalendārs

23.11 - 23.01

Filmas ”Nameja gredzens” tērpu izstāde un saktas no Saldus muzeja krājuma

00:00

No 23. novembra līdz nākamā gada 23. janvārim J. Rozentāla Saldus vēstures un mākslas muzejā skatītāju vērtējumam nodotas vienlaicīgi divas izstādes – filmas ”Nameja gredzens” tērpu izstāde un saktas no Saldus muzeja krājuma.

Režisora Aigara Graubas 2018. gadā pirmizrādi piedzīvojusī filma “Nameja gredzens” runā par vērtībām, ko svarīgi apzināties ikvienam. Filma-leģenda par 13. gadsimta zemgaļu virsaiti Nameju, nacionālo pašapziņu un brīvības kodu, ko nes simboliskais gredzens. Stāsts, kas veido mūsu nacionālo pašapziņu un izceļ unikālo brīvības kodu, ar ko varam lepoties. Izstādē ir iespēja iepazīties ar kostīmu mākslinieces Sandras Silas veidotajiem tērpiem. Filmas kostīmu nesto vēstījumu brīnišķīgi papildina saktas no muzeja krājuma. Saldus muzejā tās nonākušas dažādi, kā nejauši atradumi – rokot dārzu, arot lauku vai ceļot māju, un nodoti muzejam. Piemēram, lielā pakavsakta ar magoņpogaļu galiem atrasta salīdzinoši nesen, 1971. gadā piemājas ganībās. Arheoloģiskajos izrakumos iegūtas saktas no senajiem kapulaukiem. Arī vietējo skolu arheoloģijas pulciņu darbības rezultātā 20. gs. 50.- 60. g., muzejs ieguvis vērtīgas senlietas. Kā dāvinājums iegūts Ellijas Rozentāles iespaidīgā Zemgales tērpa sakta, Dunsdorfu ģimenē lietotās saktas u.c. Saktas, kādas pie etnogrāfiskā tērpa saldenieces nēsāja vēl 20. gs. vidū,  redzamas nesen izgatavotajās šī laika posma saktu kopijās.

Informāciju par izstādē redzamajām saktām var iegūt arī nelielā brīvdabas izstādē muzeja pagalmā. Tā pieejama arī ārpus muzeja darba laika un ir lielisks pastaigas pieturas punkts Saldus pilsētā.

Jaunums! J. Rozentāla Saldus vēstures un mākslas muzeja biļetes no 15.novembra var iegādāties arī caur Mobilly aplikāciju.

Izstāde tapusi ar Mareka Dambja (Kinopilsēta Cinevilla) un Aijas Ansones ( Studija Platforma) atbalstu.

Strādājam “zaļajā” režīmā!

 

Nameja Gredzens Un Saktas 2021

Lūdzu atjauniniet savu pārlūkprogrammu

Jūsu Tīmekļa pārlūks nespēj pilnvērtīgi attēlot šo lapu, jo šī lapa ir būvēta balstoties uz moderniem Tīmekļa standartiem. Lai apskatītu šo lapu, aicinām Jūs izvēlēties kādu no modernajiem Tīmekļa pārlūkiem, kas pieejami zemāk.

Bezmaksas pārlūkprogrammas - visas pārlūkprogrammas nodrošina vienādas pamatfunkcijas un ir viegli lietojamas. Izvēlieties, kuru pārlūkprogrammu vēlaties lejupielādēt: